Misstanke om SVCS

Så här har jag uppfattat det.

Misstanken är att jag har Superior Vena Cava Syndrom (SVCS). Det betyder att det uppstått en förträngning i (blå) venen som går från huvudet till hjärtat. Blodflödet bromsas upp av något. Jag är under utredning vad orsaken är. Jag har mina spekulationer. Läkaren har sina. Konsultation görs med en lungläkare. 

Det känns som jag långsamt stryps. Det är inte konstant, men uppkommer flera gånger om dagen. Det är därför läkaren pratat om att det är akut, men inte akut-akut. Där av den snabba utredningen. Det är trots allt ett livsviktigt blodkärl som troligtvis kläms ihop av "något". Så här ska det inte vara. Idag har jag lämnat blodprov. Imorgon genomförs en skiktröntgen över hals och bröstkorg (thorax). Jag behöver hälla i mig extra mycket vatten nu för att inte njurarna ska ta skada av kontrastvätskan.

Hoppas på besked inom kort. Håll tummarna! 

Skissade en anatomisk bild över mitt hjärta med de viktigaste kärlen och förstås pacemakern.
Misstanken är att det finns en förträngning någonstans längs med den blå venen (SVC). 
• Kategori: KampenTaggar: Hjärtat, Röntgen, SVC, Superior Vena Cava, blodkärl, käkledsproteser, pacemaker; • Kommentarer (1)