Kandidatprogram i utredningskriminologi

På sjukhuset är det dåligt att höra ”det visade positivt”. Men idag fick jag ett positivt besked från Högskolan i Gävle. Med positiv menar jag i ”vanlig” bemärkelse för er som är friska att det är BRA. Jag kom in på kandidatprogrammet i utredningskriminologi. Mitt förstahandsval. Jag stod vid första intagningen som 12:e reserv, sen vid andra och sista som 4:e och jag trodde att jag snubblat på mållinjen. Men så fick jag hem idag ett antagningsbevis till kriminologiutbildningen i brevlådan. JAAAAA!!
Jag blev först antagen att läsa till lärare åk 1-3 som ni redan vet om, men sen insåg jag(i samråd med sjukhuset) att det inte skulle fungera med min hälsa i nuläget. Jag tackade nej till platsen. Jag funderade då över andra alternativ till hösten, som t.ex. att läsa någon enstaka kurs och söka om nästa år till kriminologin. Men jag behövde inte använda min plan B! Nästa vecka börjar jag på Högskolan i Gävle! Kriminologi på distans.
Kriminologi är något som jag VILL läsa och något som jag KAN jobba med i framtiden. Jag har ju haft en dröm om att bli polis men eftersom jag inte har den hälsan hittade jag ett toppenalternativ: att bli kriminolog. Jag är så glad att jag kom in. Chockad. Jag är ANTAGEN. Äntligen var allt krigande i skolan värt allt. Äntligen får jag glida lite i livet. Äntligen känns det bra. Äntligen finns det framtidshopp! ;)

GRATTIS!!