Det ska gå

En påse med järn gjorde skillnad. Mitt blodvärde har gått upp till 101! Det är fortfarande lågt, men helt klart bättre. Jag har fått tillbaka färg på kinderna. Och värdet borde fortsätta uppåt. Om några veckor ska jag lämna komplett blodstatus.
Igår träffade jag fysioterapeuten på reumatologen. Det var ca 10 år sedan vi träffades. Då hängde vi 2 ggr/v för att jag skulle lära mig gå igen. Jag minns smärtvrålskudden och repen, men också sångerna och skratten. Det lyckades. Jag lärde mig gå. Det ska gå att gå den här gången också! Fysioterapeuten kan inte lova något. Knät är fortfarande svullet och varmt, och musklerna förtvinade, men det finns hopp!
Jag gav en recap om alla sjukdomar och operationer under åren som gått. Att hitta träning som fungerar kräver uppfinningsrikedom. Jag är för svag i kroppen för att träna aktivt på sjukhuset just nu. Jag behöver energispara. Men om några veckor med hemmaträning kanske förutsättningarna är bättre.
Hoppas att alltgår bra.